czwartek, 20 sierpnia 2009

Obrót dewizowy z zagranicą

Obrotem dewizowym z zagranicą
jest:

a) zawarcie umowy lub dokonanie innej czynności prawnej, powodującej lub mogącej powodować dokonywanie między rezydentem i nierezydentem rozliczeń pieniężnych lub przeniesienie między rezydentem i nierezydentem własności wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych, a także wykonywanie takich umów lub czynności,

b) zawarcie umowy lub dokonanie innej czynności prawnej, powodującej lub mogącej powodować przeniesienie między rezydentami rzeczy lub prawa, których nabycie nastąpiło w obrocie dewizowym z zagranicą, a także wykonywanie takich umów,

c) dokonywanie wywozu, przekazywanie oraz wysyłanie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych, a także dokonywanie ich przywozu, przekazywanie oraz nadsyłanie z zagranicy do kraju,

W ustawowej konstrukcji obrotu dewizowego z zagranicą uwzględniono zarówno dokonywanie, jak i zamiar dokonania określonej czynności obrotu dewizowego. W związku z tym obrotem dewizowym może być zawarcie określonej umowy lub podjęcie określonych czynności przygotowawczych do zawarcia takiej umowy, a także wykonywanie umowy lub dokonanie innej czynności prawnej. Ogół czynności wchodzących w zakres pojęcia obrotu dewizowego z zagranicą można podzielić na: czynności prawne oraz czynności faktyczne.

Czynnościami faktycznymi wywołującymi skutki dewizowoprawne w obrocie dewizowym z zagranicą są: wywóz, przywóz, przekazywanie, wysyłanie, nadsyłanie wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. Nie w każdym przypadku są to typowe czynności faktyczne, ponieważ przekazywanie lub wysyłanie czy nadsyłanie związane jest z zawarciem określonej umowy np. z bankiem lub Pocztą Polską. Typową natomiast czynnością faktyczną jest wywóz lub przywóz wartości dewizowych oraz krajowych środków płatniczych. Wspólną cechą wyżej wymienionych czynności jest doprowadzenie do przemieszczenia przez granicę państwa wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych.

Obok kryteriów przedmiotowych, dla określenia granic obrotu dewizowego z zagranicą, należy równolegle stosować kryteria podmiotowe. W istotnym zakresie konstrukcja prawna obrotu dewizowego z zagranicą opiera się na założeniu, zgodnie z którym czynności tego obrotu dokonywane są między rezydentem i nierezydentem. Czynności tego obrotu są więc dokonywane między podmiotami o różnym statusie dewizowoprawnym.

Aktualnie nie jest to jednak jedyne kryterium, ponieważ za obrót dewizowy z zagranicą uważa się także zawarcie umowy lub dokonanie innej czynności prawnej, powodującej lub mogącej powodować przeniesienie między rezydentami rzeczy lub prawa, których nabycie nastąpiło w obrocie dewizowym z zagranicą, a także wykonywanie takich umów. Zakresem pojęcia obrót dewizowy z zagranicą objęto więc także określone czynności dokonywane między rezydentami, tj. podmiotami o tym samym statusie dewizowoprawnym. W tym przypadku nastąpiło również przyjęcie innych kryteriów przedmiotowych, ponieważ przedmiotem takich czynności nie są wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze, ale rzeczy lub prawa nabyte w obrocie dewizowym z zagranicą, a więc uprzednio nabyte od nierezydentów. Nie wprowadzono żadnego kryterium czasowego, a więc każda rzecz lub prawo - niezależnie od tego, kiedy zostało nabyte od nierezydenta przez rezydenta - będące następnie przedmiotem obrotu między rezydentami sprawia, że dana czynność prawna zostaje zakwalifikowana do zakresu obrotu dewizowego z zagranicą. Nie jest przy tym istotne, czy rezydenci dokonają rozliczenia transakcji w wartościach dewizowych, czy też rozliczenie nastąpi w krajowych środkach płatniczych.

Obrotem dewizowym z zagranicą są również czynności skutkujące przemieszczeniem przez granicę państwa - w różny sposób - wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych. W tym przypadku nie jest istotne, czy przemieszczenia dokonuje rezydent, czy nierezydent. Fakt wywozu, przywozu, przekazania itd. wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych za granicę (lub z zagranicy) jest już wystarczającym kryterium zakwalifikowania takich czynności do obrotu dewizowego z zagranicą.


 

Linki sponsorowane